Lezárult a projekt, amelyen belül Alapítványunk mentorai csaknem 800 munkavállalót segítettek. Kétharmaduk stabil munkahelyet talált és tudott megtartani így. A projekt zárórendezvényén elhangzott: ez az egyik legsikeresebb helyi paktum volt és a munka koronavírus-járvány alatt sem állt le.
A Szövetség a Polgárokért Alapítvány mentorai tartották a kapcsolatot a munkavállalókkal. Azokkal, akik bértámogatásban részesültek, illetve azokkal, akik szolgáltatásba kerültek. Utóbbiaknak a projekt keretein belül abban segítettek, hogy állást találjanak, átgondolják munkaerő-piaci helyzetüket, újra poziocionálják magukat, vagy felismerjék értékeiket. A projekt keretein belül összesen 778 ügyféllel dolgoztak az elmúlt 4 évben.
A klienseket mentorlással segítették abban, hogy munkában tudjanak maradni, és ott jól érezzék magukat. Hiszen a legjobb munkaerő a kiegyensúlyozott, stabil háttérrel rendelkező ember. Ennek egy erősen pénzügyi vonzata is van, mert a fluktuáció hatalmas pénzkiadással jár a cégeknek. Mindig jobb megtartani a már bevált, jól dolgozó munkaerőt.
A mentor külső szereplőként, higgadtan látja a problémás helyzeteket és szakmai tudása birtokában segíthet. Még akkor is, ha ügyfélnek nincsenek gondjai, megerősíti az, hogy figyelemmel kísérik az új munkahelyen való boldogulását. Stabil háttérrel, megfelelő szakmai tudással, rugalmas cégnél dolgozó ügyfél mondta, hogy: „Bár minden rendben volt, jól esett, hogy valakit érdekel, mi van velem.”
A mentorok a programban cégekkel is tartottak kapcsolatot. A projektben résztvevő vállalkozásoknak több száz embert toboroztak különböző állásokra. Például varrónőket, logisztikai ügyintézőt, eladót, takarítót, raktárost, csőhálózat szerelőt, szociális gondozót-ápolót.
Ezen a folyamaton keresztül több kliens került szolgáltatásba, ami azt jelenti, hogy bár bértámogatásba nem vették fel, a későbbiekben együttműködött a mentorral álláskeresési folyamatában. Ezeknek az ügyfeleknek mintegy fele később sikerrel el is tudott helyezkedni másik munkahelyen.
A mentorok egyénileg foglalkoztak a kliensekkel. Mivel az ügyfélkörben igen széles szociális, kulturális és iskolázottsági különbségek vannak, ezért mindenkivel egyénre szabottan kellett meghatározni a munkát és a fejlesztés irányát. Ezért a közös munka elején mindenkinek Egyéni Fejlesztési Tervet készítettek.
A Covid-19 járvány alaposan megnehezítette a mentori munkát. Nehezebbé vált a kapcsolattartás, korlátozottá vált az ügyfélfogadás, az ügyfelek is tartottak a vírustól, illetve sokan karanténba kerültek betegség miatt. A vírushelyzet gazdasági hatásai miatt több esetben nem valósulhatott meg a továbbfoglalkoztatási kötelezettség a projektben.
Kliensek most is arra készülnek, hogy a járványnak még nincs vége és inkább hosszabb távú, lezárások közben is megtartható munkahelyet keresnek. Másik oldalról viszont újra megindultak a munkavállalók külföldre. Több projektben résztvevő ügyfel adta azt a visszajelzést, hogy a határon kívül szeretne munkát vállalni.
A projekt tapasztalatai alapján mindenképpen nagy segítség lenne a későbbiekben is hasonló támogatási rendszer. Erős mentorálási háttérrel hosszú távú változásokat lehet elérni.
2021.06.24.